2166976599 98+ Aryatebhiramnd@Gmail.com
جدیدترین اخبار محصولات در کانال تلگرام ◄ آریا طب هیرمند

سبد خرید کوچک

به گزارش وبدا ، دهمین جلسه هیات اجرایی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی با حضور وزیر بهداشت و اکثریت اعضا صبح امروز در محل ستاد وزارت بهداشت برگزار شد .

دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی در حاشیه این جلسه در گفتگو با وبدا اظهار داشت : در این نشست ضمن ارایه گزارش اعضا درخصوص آخرین وضعیت بازار دارو و تجهیزات پزشکی و تامین ارز و منابع لازم برای تامین اقلام مذکور ، درخصوص تامین و تخصیص منابع مکمل یاری حوزه بهداشت در نیمه دوم سال ۹۸ از محل تولید داخل بحث و تصمیم گیری شد و وزیر بهداشت ضمن اظهار خرسندی از روند تامین دارو و تجهیزات پزشکی در ماه های اخیر از کلیه دست اندرکاران این حوزه تقدیر کرد .

وی افزود : از جمله موارد مطروحه در این نشست ، موضوع نظارت ارکان ثالث و مراکز آزمایشگاهی معتبر بین المللی به ویژه در حوزه داروهای بیوسیمیلار به صورت متناوب بود که با تاکید اعضا به تصویب رسید .

دکتر جهانپور اظهار داشت : تاکید وزیر بهداشت و اعضای قرارگاه بر حمایت از تولید داخل در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است لکن همه این حمایت ها منطقی ، مشروط و سلامت محور خواهد بود و شرط لازم این حمایت ها ، کیفیت، ایمنی و رعایت استانداردهای علمی و فنی خواهد بود .

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت : راهکارهای توسعه و تسهیل استفاده از منابع و تسهیلات صندوق توسعه ملی در جهت ارتقای صنعت دارو و تجهیزات پزشکی از جمله موارد مورد بحث در نشست امروز این قرارگاه بود و مقرر شد این موضوع در تعامل با سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی، پیگیری شود .

وی ادامه داد : به دنبال مصوبات قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی و تمهیدات وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در راستای حمایت از رونق تولید و کالای ایرانی ، نسبت ارز تخصیصی محصول نهایی دارو از ۶۸ درصد در سال ۹۷ به ۴۱ درصد در پنج ماهه نخست سال ۹۸ کاهش یافته و بیش از ۵۱ درصد ارز تخصیصی حوزه دارو به مواد اولیه دارویی تعلق گرفته است .

وی همچنین در پایان تاکید کرد : سیاست قرارگاه دارو و تجهیزات پزشکی در سال ۹۸ کاهش وابستگی به یورو است و در سال ۹۸ تاکنون سهم ۷۰ درصدی یورو در حوزه تجهیزات پزشکی به ۵۶ درصد کاهش یافته است و با تصویب قرارگاه هر دو سیاست کاهش ارزبری محصول نهایی دارو از کل ارز دارو و کاهش وابستگی به دلار و یورو کماکان تداوم خواهد یافت .

به گزارش روابط عمومی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی ، مهندس سید آصف مهدوی رئیس اداره صادرات تجهیزات پزشکی گفت : پیرو اطلاعیه های قبلی در دعوت به دعوت از شرکت های تولیدکننده و صادرکننده تجهیزات پزشکی ایرانی جهت حضور در نمایشگاه عراق هلث ۲۰۱۹ (Iraq Health 2019) ، نمایشگاه مذکور در شهر بغداد در تاریخ ۱۱ الی ۱۳ شهریور ماه برگزار شد .

وی افزود : در این نمایشگاه مهم که پنجمین سال برگزاری آن بود ، ۲۲ شرکت تجهیزات پزشکی ایرانی برای نخستین بار ، در متراژی به مساحت ۲۰۰ متر مربع در قالب پاویون جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند .

مهندس مهدوی گفت : با عنایت به اهمیت بازار تجهیزات پزشکی عراق و لزوم نظارت بر حسن حضور شرکت های ایرانی در این نمایشگاه ، بنده و کارشناسان اداره صادرات به عنوان نمایندگان اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی در این نمایشگاه حضور داشتیم .

وی بیان کرد : همچنین ، رایزنی با مقامات و مسئولین وزارت بهداشت عراق ، از جمله دکتر مظفر ، مدیر عامل شرکت کیمادیا ، خانم دکتر آمنه معاون ایشان ، به منظور پیگیری تفاهم نامه فی مابین که در سفر فرودین ماه  وزیر بهداشت ایران به کشور عراق به امضا طرفین رسید ، از دیگر برنامه های های مهم این سفر بود .

رئیس اداره صادرات تجهیزات پزشکی در پایان گفت : آقای دکتر الوان وزیر بهداشت عراق در حاشیه بازدید و جلساتی که در این نمایشگاه برگزار شد ، گفت : ۷۸ درصد بازار تجهیزات پزشکی و دارویی کشور عراق نیازمند واردات است و در این زمینه ایشان از شرکت های تولید کننده تجهیزات پزشکی ایرانی دعوت کرد تا مشارکت فعال تری در بازار عراق داشته باشند .

به گزارش روابط عمومی اداره تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ، گروه بیوالکتریک اداره نظارت بر تولید و کنترل کیفی اعلام کرد : دستگاه شتابدهنده خطی برای نخستین بار در ایران توسط شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان به عنوان یک طرح کلان ملی تولید و موفق به اخذ پروانه ساخت از وزارت بهداشت گردید .

به نقل از این گزارش ، استفاده از شتابدهنده خطی از کاربردی‌ترین روش پرتودرمانی سرطان‌ها محسوب می‌شود که برای تسریع در روند درمانی بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد . لذا دستگاه شتابدهنده خطی مدل OMID 6MV با هدف حمایت از بیماران سرطانی جهت رادیو تراپی توده ها و تومورهای سرطانی برای نخستین بار در ایران توسط شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان طراحی و ساخته شده است .

تاکنون تکنولوژی ساخت این دستگاه در انحصار آمریکا ، انگلیس و چین بوده است و ایران چهارمین کشور در جهان است که توانسته است این تکنولوژی دقیق ، پیچیده و حساس را بومی سازی کند .